Zdrowie

Kolagen w trosce nie tylko o twoją urodę

Duża grupa dzisiejszego społeczeństwa kojarzy kolagen w pierwszej kolejności z preparatami kosmetycznymi i kuracją przeciw zmarszczkową. Nie każdy także wie co to jest kolagen, jakie ma własności i kiedy zaleca się jego regularne stosowanie.

Kolagen stanowi skład białka włóknistego i samoczynnie wytwarzany jest przez ludzki, zwierzęcy a nawet roślinny organizm. Ze względu na swoje własności odpowiedzialny jest przede wszystkim za jędrność i elastyczności nie jedynie skóry ale prawie wszystkich tkanek. Największa jego ilość występuje w skórze, tętnicach, ścięgnach, kościach, więzadłach, chrząstkach a nawet sercu i?mózgu. Z upływem czasu w wieku po ukończeniu dwudziestu pięciu lat organizm ludzki zatraca zdolność produkcji kolagenu w wyniku czego zaczynają pojawiać się jego braki. Braki kolagenu nie tylko zmniejszają elastyczność skóry i powodują powstawanie pierwszych zmarszczek ale są ponadto powodem złego funkcjonowania organizmu. Jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości są bóle stawów.

Za odpowiednią pracę stawów odpowiada znajdująca się na ich powierzchni maź zawierająca w swoim składzie kolagen. Jego brak może wywoływać nie tylko ich ból ale również złą pracę. Lekarze w takich przypadkach zalecają specjalny preparat , który zawiera, w którego składzie jest aktywny kolagen na stawy. Znajdujące się w preparatach kolagenowe białko pozyskiwane z ryb morskich natychmiast wnika w stawy uzupełniając wywołujące dolegliwości ubytki. Na rynku znajdują się bezpieczne dla zdrowia tabletki z kolagenem, których skuteczność w leczeniu stawów poświadczają nie tylko liczne badania naukowe ale także opinie osób, które przeszły kuracje przy ich użyciu.

Wiele osób zadaje pytanie w czym jest kolagen nie licząc preparatów dostępnych w aptekach. Na rynku sprzedaży oferowane są suplementy z zawartością kolagenu, których zażywanie znacznie zmniejsza jego ubytek w ludzkim organizmie. Decydując się na kurację przy ich zastosowaniu warto dodatkowo sięgać po preparaty o zwiększonej zawartości witaminy C, E, A oraz siarki, które mogą wspomóc pasma kolagenowe gwarantując w ten sposób skuteczność kuracji.

Naturalny kolagen zawierają również spożywane codziennie produkty żywnościowe. Najbardziej skuteczny kolagen znajduje się w świeżych rybach morskich. Ponadto specjaliści w żywieniu zalecają w przypadku dokuczliwych ubytków białka kolagenowego w stawach uzupełnienie codziennej diety o galarety wieprzowe, wołowe oraz roślinne. Zawarty w nich kolagen pochodzenia roślinnego albo zwierzęcego choć w mniejszym stopniu w porównaniu do kolagenowego białka rybiego uzupełnia ubytki co w rezultacie poprawia prawidłową sprawność stawów. Dieta dodatkowo powinna być uzupełniona tak samo jak w przypadków suplementów o produkty ze zwiększoną ilością witaminy C, A oraz E. Znajdziemy je w pierwszej kolejności w owocach i warzywach takich jak dla przykładu żurawina, owoce cytrusowe, chili, marchew, buraki, dynia, migdały oraz orzechy. Do przygotowywanych dań warto także używać oleju roślinnego, który charakteryzuje podwyższona zawartość witaminy E.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *