olejowanie włosów
Porady

Naturalna pielęgnacja – olejowanie włosów

Ostatnio coraz większą wagę przykładamy do korzystania z kosmetyków naturalnych. Zawdzięczamy to wszechobecnej modzie na bycie fit i zdrowe odżywianie. Siłą rzeczy, tych zdrowych nawyków nie mogło także zabraknąć w codziennej pielęgnacji.

Olejowanie włosów – na co pomaga?

Modne ostatnio nakładanie olejów na włosy, stało się zabiegiem dosyć często wykonywanym w domowym zaciszu. Metoda choć zdawałoby się, nieco kontrowersyjna, naprawdę działa korzystnie na kondycję włosów. Działanie to spowodowane jest wnikaniem olejku do wnętrza włosa. Dostępne w drogeriach produkty do pielęgnacji, wnikają tylko w jego powierzchniową warstwę, a ich działanie kończy się równo z kolejnym myciem, więc produktów tych używa się codziennie.

Zobacz: Collagenics opinie

Aby polepszyć stan włosów, dobrze jest raz w tygodniu nakładać na nie olejek. Cement międzykomórkowy bowiem składa się głównie z wolnych kwasów tłuszczowych, dlatego najlepsze efekty daje właśnie olejowanie. Wybór olejku zależy od indywidualnych potrzeb, dlatego dobrze jest przetestować kilka, by zobaczyć który z nich najlepiej penetruje w głąb włosa i pozostawia najlepszy efekt. Do wyboru mamy wiele olejów tłoczonych na zimno z nasion lub orzechów.

Najczęściej stosuje się nierafinowane oleje z:

  • słonecznika
  • orzechów makadamia
  • kokosów
  • nasion jojoba
  • nasion arganii

Mają one szerokie zastosowanie w kosmetyce, a nałożone na włosy i skórę głowy, potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Są w stanie zregenerować zarówno włosy, jak i ich najważniejszą część – cebulki, dzięki czemu kosmyki stają się mocniejsze i gęstsze.

Włosy po olejowaniu są zauważalnie bardziej lśniące, grubsze i bardziej zdyscyplinowane.

Olejowanie włosów w wersji studenckiej

Jeśli jednak nie chcesz wydawać masy pieniędzy na drogie olejki, wystarczy użycie zwyczajnego oleju lub oliwy z oliwek, których na co dzień używa się w kuchni. Rafinowane oleje do smażenia nie muszą być gorsze niż te kosmetyczne, nierafinowane. Należy pamiętać, że włos jest martwy i nie koniecznie skorzysta z całego dobrodziejstwa drogiego olejku. Składniki odżywcze zawarte w zwykłym produkcie mogą w zupełności wystarczyć, by wzmocnić kondycję włosów i skóry głowy. Wiele początkujących (i nie tylko) włosomaniaczek korzysta z tanich olejów. Zależy to, który olej najbardziej będzie pasował włosom.

Jak przeprowadzić olejowanie?

W zależności od upodobań olejowanie przeprowadza się na sucho lub na mokro. Jednak lepiej sprawdza się ta pierwsza metoda. olejek wciera się we włosy i skórę głowy palcami, następnie można pomóc sobie grzebieniem lub szczotką, aby rozprowadzić go równomiernie. Olej zostawiamy na włosach minimum na godzinę, a najlepiej na całą noc. Aby nie pobrudzić pościeli, poduszkę zawijamy w ręcznik.

Chcąc zmyć olej z włosów, najlepiej jest nałożyć na początek odżywkę lub maskę w dużej ilości i zostawić na kilka minut. Ma to na celu “odklejenie” oleju z warstwy powierzchniowej włosa. Następnie próbujemy zmyć odżywkę za pomocą samej wody, a następnie normalnie – z użyciem szamponu. Po zabiegu można nałożyć znów jakąś odżywkę, o ile czujemy taką potrzebę.
Zabieg dobrze jest wykonywać raz w tygodniu.