cera
Zdrowie

Teleangiektazje i zaczerwienienia skóry

Zmiany naczyniowe skóry są częstym problemem kosmetycznym wśród kobiet i mężczyzn. Pojawienie się rumienia, teleangiektazji oraz innych wykwitów zapalnych mogą być przyczyną wpływu zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Teleangiektazje co to jest

Teleangiektazje to rozszerzone naczynia włosowate, które są powierzchniowe i przeświecające przez naskórek. Mogą również precyzyjnie do siebie przylegać, wskutek czego tworzy się widoczny jednolity rumień. Wyróżnia się teleangiektazje pierwotne oraz wtórne. Człowiek nie ma żadnego wpływu na pierwotne, które po-wstają np. w ciąży. Natomiast wtórne mają związek z działaniem bodźców zewnętrznych, takich jak: przewlekła ekspozycja na promieniowanie UV, mróz, choroby skóry, niewłaściwa pielęgnacja.

Rozszerzone, widoczne na skórze naczynka występują u większej części dorosłych osób. Najczęściej spotyka się je u kobiet w okresie okołomenopauzalnym o jasnej karnacji. Takie zmiany są charakterystyczne dla cery naczyniowej, która jest wrażliwa i delikatna. Teleangiektazje tworzą się u kobiet w związku z działaniem estrogenów, które rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych. To powoduje możliwość poszerzania się naczyń. Rozszerzone naczynia tętnicze mogą być widoczne w postaci „pajączków” z centralnie przebiegającą tętnicą. Od tej tętnicy rozchodzą się naczynia powierzchowne. Skóra twarzy ukrwiona jest poprzez odgałęzienia tętnicy zewnętrznej szyjnej.

Układ naczyniowy cery posiada dość dużą ilość naczyń krwionośnych, dlatego też pojemność łoży-ska naczyniowego skóry na twarzy jest większa niż w innych obszarach ciała. Na widoczne rozszerzenie naczyń krwionośnych wpływa ich płytka lokalizacja- bezpośrednio pod powierzchnią na-skórka. Skóra pełni główną rolę w mechanizmie termoregulacji. Skutkiem odpowiedzi na określoną temperaturę jest rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Mikrokrążenie skóry ma również związek z czynnikami humoralnymi, do których należą np.: histamina, wazopresyna czy, serotonina. Należy także uwzględnić nieprawidłowości w budowie tkanki łącznej. Cykliczne zajścia rozszerzania na-czyń krwionośnych skóry mogą prowadzić do utrwalenia zaczerwienienia oraz teleangiektazji.

Teleangiektazje i kuperoza (przekrwienie) prowadzą do inicjowania procesów zapalnych (grudki, krosty i obrzęk) i zwyrodnieniowych (włóknienie). Przyczyny czasowego lub utrwalonego wystąpienia zaczerwienienia skóry są różne. Najczęściej niemożliwe jest jednoznaczne wskazanie mechanizmu, który odpowiada za wywołanie odpowiedzi rumieniowej. Jest to spowodowane tym, że ten sam czynnik może uruchamiać więcej niż jeden typ reakcji, a każda z nich może spowodować rozszerzenie naczyń skóry.

Stany prowokujące występowanie zaczerwienienia cery w neurogennym mechanizmie to m. in.: ekspozycja na wysokie temperatury otoczenia (gorące powietrze, sauna, gorąca kąpiel, spożywanie gorących potraw i napojów, promieniowanie słoneczne) oraz wzmożenie procesów metabolicznych, które prowadzą do podwyższenia ciepłoty ciała (ćwiczenia fizyczne, gorączka, choroby endokrynologiczne). Napadowy rumień wraz z nadmierną potliwością rozwija się również w odpowiedzi na emocje. Taka reakcja powstaje także w przypadku wahania poziomu hormonów w czasie klimakterium lub też po chirurgicznym usunięciu jąder lub jajników.

Do powstania cery naczyniowej może prowadzić nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, wysoką lub niską temperaturę, szczególnie nagłe zmiany temperatur, wiatr, nadmierną suchość lub wilgotność powietrza. Oprócz tego nieprawidłowości w unaczynieniu skóry mogą pojawiać się na skutek czynników emocjonalnych (stres), podczas spożywania alkoholu lub gorących i pikantnych potraw, czy w wyniku wysiłku fizycznego.

Cera naczyniowa może również być wrażliwa na kosmetyki i leki (głównie kortykosteroidy, leki hormonalne i leki wzmacniające naczynia). Reakcja rumieniowa cery, często wraz z innymi objawami skórnymi i pokarmowymi, może występować podczas spożywania posiłku, który zawiera np. tyraminę lub histaminę (tuńczyk, makrela, łosoś, sery pleśniowe), siarczyny i azotyny. Cerę naczyniową charakteryzuje nietolerancja niektórych kosmetyków i leków miejscowych. Taka reakcja obejmuje zarówno nieimmunologiczne odczyny, czyli osłabienie bariery naskórkowej, jak i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Cera naczyniowa, z uwagi na funkcję estetyczną tego obszaru ciała, jest narażona na czynniki uboczne, wywołane ciągłym używaniem jednocześnie wielu różnych kosmetyków, które pozostają na skórze przez długi czas. Sprzyja to w późniejszym czasie rozwojowi nadwrażliwości w obrębie cery naczyniowej u kobiet, które stosują kosmetyki przez wiele lat (kobiety w wieku średnim i starszym). W diagnostyce cery naczyniowej wyróżnia się badanie przedmiotowe, nieinwazyjne metody instrumentalne i metody inwazyjne (np. biopsja lub testy prowokacyjne).

Badanie przedmiotowe skóry opiera się na kilkustopniowej skali ciężkości objawów. Z powodu braku standaryzowanych kryteriów w ocenie tych zmian, w pracach badawczych wykorzystywane są skale, których wyniki są trudne do porównania. Ponadto, na podstawie różnych publikacji dotyczących zmian naczyniowych można uznać, że wizualne badanie kliniczne to metoda bardzo subiektywna, a różnice wyników oceny tych zmian są bardzo duże w zależności od badającego. Z tego powodu badanie przedmiotowe należy traktować jedynie jako pomocne przy kwalifikacji chorego do dalszych badań instrumentalnych.

premium collagen 5000

Jak pozbyć się “pajączków” z twarzy

Wiele osób zmaga się z cerą naczyniową. Najbardziej problematyczne są popękane naczynka na twarzy, ponieważ są widoczne, chociaż i te na nogach czy w innych miejscach również często są powodem do kompleksów. Czy można zlikwidować “czerwone pajączki” z twarzy?, jak wzmocnić naczynka krwionośne?, skąd właściwie się biorą i dlaczego?

Otóż czerwone niteczki na policzkach czy nosie to nic innego jak mikroskopijne żyłki, które pod wpływem różnych czynników pękają tworząc nieładną “siateczkę” na twarzy. Przeważnie zimą pod wpływem wiatru i mrozu naczynka stoją się bardziej kruche. Oczywiście można uporać się z “pajączkami” ale niestety zła wiadomość jest taka, że kremy lub inne kosmetyki nawet te dedykowane skórze naczyniowej nie zrobią z nimi porządku, natomiast dobra jest taka, że są lasery.

W dobrym salonie kosmetycznym z dobrym sprzętem usuniemy nasz problem, a nasza cera nabierze znów zdrowego koloru i podkład oraz puder można będzie schować o szuflady. W zależności jak rozległe są nasze popękane naczynka będzie to jedna lub kilka wizyt, a cena będzie uzależniona od ilości zabiegów, które w porównaniu z efektem oraz skutecznością jakie można osiągnąć jest bardzo przystępna.

Teleangiektazje, teleangiektazje co to jest,