olejowanie włosów
Zdrowie

Włosy – jak z nimi jest ?

Włosy dla każdego człowieka stanowią ważny element jego urody. Z tego powodu dbamy o nie i niepokoimy się, gdy zaczynają nam wypadać. Ponieważ są dla nas tak ważne dlatego warto o nich co nieco wiedzieć.

Włosy występują u ssaków, a w tym również u człowieka. Rosną u ludzi na całym ciele, lecz największe włosy rosną na głowie. Włosy u człowieka znajdują się wszędzie poza wewnętrzną stroną dłoni, podeszwami, wargami, oraz powierzchni zgięć stawów.

Każdy człowiek na swojej głowie ma ogromną ilość włosów, bo aż do stu pięćdziesięciu tysięcy. Włosów jasnych na głowach blondynów jest więcej, gdyż są one cieńsze. Natomiast czarne włosy są grubsze i dlatego bruneci ilościowo posiadają ich mniej. Najważniejszym składnikiem włosów jest keratyna. Keratyna jest to grupa nierozpuszczalnych w wodzie białek fibrylarnych wytwarzanych przez keratynocyty w procesie keratynizacji. Z keratyny zbudowany jest zrogowaciały nitkowaty naskórek. Dzięki niemu mamy włosy. O względach kolorystycznych włosów decyduje melanina. Jest to barwnik, który nadaje włosom kolor, np. blond, brązowy, czarny, rudy.

hair care panda
Włosy na głowie są bardzo ważne dla człowieka. Bo posiadając je gęste, sprężyste, błyszczące wyglądamy atrakcyjnie. Co ważne jest zwłaszcza dla kobiet, gdyż każda z nich chciałaby wyglądać ładnie i pociągająco. A włosy są jedną z pierwszych rzeczy świadczących o naszej urodzie. Dlatego każda kobieta marzy o takich zdrowych włosach. Włosy są odzwierciedleniem naszego zdrowia. Zdrowe włosy świadczą o zdrowym organizmie.

Zobacz premium collagen 5000 kolagen na włosy

Jednak problemem wielu ludzi jest wypadanie włosów. I choć wypadanie włosów jest normalnym zjawiskiem rotacyjnym, gdzie na miejscu byłego włosa powstaje nowy. To jednak, gdy wypada ich więcej niż sto dziennie to już jest powód do troski.

Na nadmierną utratę włosów wpływa wiele czynników, jak na przykład:

 • niedobór minerałów i witamin
 • niedobór białka i aminokwasów
 • niedobór żelaza i cynku.

To tylko niektóre przyczyny wypadania włosów, bo jest ich jeszcze więcej, jak:

 • różne choroby
 • stres
 • przyjmowane leki
 • zażywane używki
 • hormony
 • restrykcyjna dieta odchudzająca
 • błędy w pielęgnacji
 • częste zabiegi kosmetyczne na włosach
 • nadmierne wysuszanie włosów

Zła dieta odchudzająca to taka, która zakłada spożywanie tylko tysiąca kalorii dziennie. A często nawet i mniej. Bardzo niedobre dla naszego organizmu są również diety tak zwane jednoskładnikowe. Ponieważ ograniczają one spożywanie wszystkich potrzebnych dla zdrowia witamin i minerałów. Co w efekcie prowadzi do wypadania włosów, a nawet do anemii.

jelly bear hair

Stracić włosy jest łatwo, lecz nie prędko potem urosną nowe. Wzrost ich zależny jest od czynników wewnętrznych jednostki i dlatego u każdego człowieka przebiega on inaczej.
Włosy rosną około 0, 33 milimetra na dobę. A więc około 1 centymetra na miesiąc. Czyli 12 centymetrów w ciągu roku. Włosy i skóra głowy także może chorować.

Do chorób włosów i skóry zalicza się:

 • łysienie plackowate
 • łysienie łojotokowe zwane androgenowym
 • siwienie
 • grzybica
 • łupież
 • choroby ropne i pasożytnicze.

Warto dbać o włosy na głowie. Gdyż posiadanie mocnych i zdrowych włosów poprawia nam samopoczucie i sprawia, że czujemy się atrakcyjniejsi. Mamy większe poczucie własnej wartości, jesteśmy śmielsi i pewniejsi siebie. Zobacz witaminy na włosy.

Czy istnieje idealna pielęgnacja włosów?

Zdrowe i lśniące włosy są ozdobą każdej kobiety – to fakt niezaprzeczalny. Jak zatem o nie dbać, aby cieszyć się ich pięknem każdego dnia? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ istnieje wiele sposobów pielęgnacji oraz wiele teorii, często wzajemnie się wykluczających. Szczególnie w Internecie roi się od ogromnej ilości informacji na temat włosów, niejednokrotnie bardzo kontrowersyjnych. Z czego to wynika? Z faktu, że każde włosy są nieco inne, więc i ich pielęgnacja będzie nieco inna. Warto więc poznać swoje włosy, aby dostosować odpowiednią dla nich pielęgnację.

Gdy dowiemy się nieco więcej na temat budowy włosa, jego rodzaju oraz poznamy podstawowe schematy pielęgnacji, możemy wypróbować wybrane przez nas metody w zaciszu własnego domu. Niestety zazwyczaj nie dojdziemy do celu inną metodą, niż tradycyjną metodą prób i błędów, jednak efekty będą tego warte. Dzięki poświęconemu czasowi zyskamy pielęgnację idealnie dobraną do naszych potrzeb. Włosy odwdzięczą się nam zachwycającym wyglądem, co na pewno poprawi samopoczucie i podniesie samoocenę każdej z nas.